dia-miki.tk

Bashkepuntore:arberzhu-bi.the-up.com
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lufta e dyte Iliro-Romake(219-218 p.e.s)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
diamant
Udheheqes i forumit
avatar

Numri i postimeve : 65
Join date : 06/03/2008
Age : 22

MesazhTitulli: Lufta e dyte Iliro-Romake(219-218 p.e.s)   Sat Mar 08, 2008 12:50 am

Lufta e Dytė iliro-romake (219-218 p.e.s.)Lufta e parė iliro-romake e cungoi dhe e dobėsoi shumė shtetin ardian. Roma fitoi njė kryeurė nė Adriatik, dhe njė vend tė pėrparuar nė Ballkan pėr qėllimet e saj ekspansioniste drejt Lindjes.

Por pozitat e saj kėtu nuk ishin akoma tė sigurta. Ngjarjet politike pas paqes nė Iliri nuk e zhvilluan aspak nė favor tė Romės.

Pas vdekjes sė Teutės, Dhimitėr Fari u martua me Triteutėn, tė ėmėn e Pinesit tė vogėl dhe u bė tutor i tij. Me kėtė ai i shtriu sundimin e vet edhe mbi territorin ilir, qė i kishte mbetur Pinesit. Duke shfrytėzuar gjendjen e vėshtirė tė Romės, e cila ishte nė luftė me galėt dhe nėn kėrcėnimin e vazhdueshėm tė Kartagjenės, Dhimitėr Fari u pėrpoq tė shkėputej prej saj.

Pėr kėtė qėllim ai lidhi aleancė me Antigon Dosonin e Maqedonisė, e ndihmoi atė nė veprimet e tij nė Greqi pėr rivendojen e epėrsisė maqedone nė Peloponez dhe filloi luftėn pėr rimėkėmbjen e shtetit tė vjetėr ardian. Mė 220 Dhimitėr Fari sulmoi parthinėt, pushtoi qytetin e tyre, Dimalin, dhe vendosi kėtu njė garnizon tė fortė ushtarak. Mė von ai nėnshtroi gjithė Ilirinė e jugut deri nė Vjosė.

Pas kėtyre sukseseve Dhimitėr Fari u muar vesh me Skerdilaidin, i cili, pas luftės sė parė iliro-romake, me sa duket, sundonte i pavarur ndonjė krahinė veriore tė shtetit ardian, dhe bashkė me tė ndėrmori, aty nga fundi i vitit 220, njė ekspedite plaēkitėse nė brigjet e Greqisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dia-miki.piczo.com
 
Lufta e dyte Iliro-Romake(219-218 p.e.s)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
dia-miki.tk :: Diskutime Shoqerore :: Historia shqiptare-
Kėrce tek: