dia-miki.tk

Bashkepuntore:arberzhu-bi.the-up.com
 
ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Vendosja e Sundimit Otoman

Shko poshtė 
AutoriMesazh
diamant
Udheheqes i forumit
avatar

Numri i postimeve : 65
Join date : 06/03/2008
Age : 22

MesazhTitulli: Vendosja e Sundimit Otoman   Sat Mar 08, 2008 1:17 am

Vendosja e Sundimit OtomanTokat e nėnshtruara tė Shqipėrisė turqit i pėrmblodhėn mė 1431 nė njė njėsi feudale-ushtarake-administrative mė vehte, nė njė sanxhak, tė cilin e quajtėn Sanxhaku i Shqipėrisė (Sanxhak-i Arvanid), me kryeqendrėr Gjirokastrėn. Ky sanxhak pėrfshinte krahinat e nėnshtruara prej Ēamėrisė nė jug deri afėr lumit Mat nė veri. Jashtė kufijve tė kėtij sanxhaku mbetėn zotėrimet e Gjon Kastriotit nė Mat tė cilat turqit i quajtėn Juvan-ih, (tokat e Gjonit), krahina akoma tė panėnshtruara tė Shqipėrisė veriore, ndėr tė cilat edhe domena e Dukagjinėve si dhe qytetet e pushuara nga Venediku (Durrėsi, Drishti. Danja etj.). Krahinat e Pėrmetit, Kolonjės dhe Korēės vazhduan tė qėndronin si njė njėsi feudale administrative mė vehte deri mė 1437. Kėtė vit krahina e Pėrmetit u pėrfshi nė kufijtė e sanxhakut tė Shqipėrisė. Dibra me rrethe u kthye nė njė sanxhak mė vehte kurse Kosova u pėrfshi nė kufijtė e sanxhakut tė Shkupit. Sanxhaku i Shqipėrisė bėri pjesė nė vilajetin e Rumelisė i cili pėrfshin tė gjitha sanxhaqet e Ballkanit.

Sanxhakbeu i parė i sanxhakut tė Shqipėrisė u emėrua Ali Bej Evrenozi, vėllai i komandantit turk qė shtypi kryengritjen e Gjon-Kastriotit. Sanxhakbeu ishte komandanti i ushtrive turke tė sanxhakut. Pranė tij qėndronte kadiu, i cili kryente funksionet administrative, civile, gjyqėsore e fetare. Sanxhaku i Shqipėrisė u nda nga ana e vet nė njėsi mė tė vogla, nė 10 vilajete ose kaza siē u quajtėn mė vonė, vilajeti i Gjirokastrės, Vajonetės (Delvinės), Kėlcyrės, Kaninės, Skraparit, Beratit, Tomoricės, Ēartallozit (Shpat- Mokėr), Pavlo-Kurtikut (Krrabė) dhe Krujės. Disa krahina mė tė vogla dhe mė pak tė rėndėsishme si ajo e Myzeqesė, Dropullit, Himarės, Borshit, etj. u quajtėn nahije. Nė krye tė ēdo vilajeti u emėrua nga njė subash me detyrė e komandantit ushtarak dhe pranė tij njė kadi. Subashėt vareshin nga sanxhakbeu i Shqipėrisė dhe ky nga ana e vet varej nga bejlerbeu i Rumelisė. Kadilerėt ishin tė pavarur nga sanxhakbeu ose subashi. Ata vareshin drejtpėrdrejtė nga sulltani. Sanxhakbeu dhe subashėt kryenin vetėm funksionet ushtarake. Nė kohė lufte, ata shkonin nė krye tė reparteve tė tyre, atje ku t'i urdhėronte sulltani. Gjatė ndėrprerjes sė luftave ata qėndronin nė krye tė sanxhakut ose tė kazasė dhe mbanin rendin e qetėsinė. Kadilerėt zyrtarisht ushtronin detyrėn e kryetarit tė zyrės sė sheriatit. Nė ushtrimin e funksioneve tė veta, kadiu vepronte me emėr tė ligjet tė sheriatit ("ligj i shenjtė"), nė mėnyrė tė veēantė nė Kuranin dhe nė interpretimin e Kuranit qė ishte bėrė njė nga juriskonsultėt arabė. Mė vonė gjatė gjysmės sė dytė tė shek.XV kadilerėt mbėshteteshin gjithashtu edhe nė Kanunnamenė (kodin) qė nxorri pėr kėtė qėllim sulltan Mehmeti i II. Si kryetar i gjyqit kadiu mbronte interesat e pushtetit qendor otoman dhe tė feudalėve spahij.

Pranė kadiut kishte edhe funksionarė tė tjerė civilė tė administratės shtetėrore otomane. Njeri nga kėta ishte imami, funksionari i kultit Islam. Dizdari (komandanti i kėshtjellės) dhe ēeribashi,(komandanti i policisė sė qytetit), hynin gjithashtu nė radhėt e funksionarėve tė administratės. Pastaj vinin eminėt (sekretarėt) tė ngarkuar me detyra tė ndryshme administrative.

Ky qe i pari organizim administrativ pak a shumė i plotė qė kryhej nė teritorin e Shqipėrisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://dia-miki.piczo.com
 
Vendosja e Sundimit Otoman
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
dia-miki.tk :: Diskutime Shoqerore :: Historia shqiptare-
Kėrce tek: